'Best of the Best' Bomber and Missile Wings earn top honors in competition

  • Published
  • Air Force Global Strike Command Public Affairs
Air Force Global Strike Command officials announced the overall winners of the first Global Strike Challenge, Nov. 17.

With the Under Secretary of the Air Force, Ms. Erin Conaton, and commanders of two major commands looking on, the revelers capped the months-long bomber, missile and security forces competition with trophy presentations honoring historical events and leaders.

The host, Global Strike Commander Lt. Gen. Frank Klotz, was joined by Air Combat Command Commander Gen. William M. Fraser III, 8th Air Force Commander Maj. Gen. Floyd Carpenter, 20th Air Force Commander Maj. Gen. C. Donald Alston, command chiefs, industry leaders, community leaders and past winners for the culminating event at historic Hoban Hall here Nov. 17.

Bomber, missile and security forces were recognized in the first-ever Global Strike Challenge for superior technical and weapons system expertise in the following award categories:




Global Strike Challenge

Catagory Winner
Fairchild Trophy for Best Bomb Wing 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
Blanchard Trophy for Best ICBM Wing 90th Missile Wing, F.E. Warren AFB, Wyo.
Linhard Trophy for Best ICBM Operations Squadron 740th Missile Squadron, Minot AFB, N.D.
Eaker Trophy for Best B-1 Squadron 7th Operations Support Squadron, Dyess AFB, Texas
Lemay Trophy for Best Overall Bomb Squadron 7th Operations Support Squadron, Dyess AFB, Texas
Mitchell Trophy for Best Bomb 7th Operations Support Squadron, Dyess AFB, Texas
Neary Trophy for best Emergency War Order Crew 490th Missile Squadron, Malmstrom AFB, Mont.
Spirit Bell (awarded to the team who best represents Global Strike Challenge teamwork and esprit de corps) 5th Bomb Wing and 91st Missile Wing, Minot AFB, N.D.
Ellis Giant Sword Trophy for Best Bomber Maintenance 7th Bomb Wing, Dyess AFB, Texas
Charlie Fire Team Trophy for Best Security Forces 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
Best ICBM Operations Trophy 90th Missile Wing, F.E. Warren AFB, Wyo.
Blackburn Trophy for Best ICBM Maintenance Trophy 90th Missile Wing, F.E. Warren AFB, Wyo.
Best Bomber Nuclear Load Team Trophy 5th Bomb Wing, Minot AFB, N.D.
Best Bomber Munitions Maintenance Trophy 7th Bomb Wing, Dyess AFB, Texas
Best Bomber Crew Chief Trophy 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
Best Bomber Conventional Load Team Trophy 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
Best ICBM Satellite Communications Trophy 91st Missile Wing, Minot AFB, N.D.
Best ICBM Electro-Mechanical Team Trophy 90th Missile Wing, F.E. Warren AFB, Wyo.
Best ICBM Missile Handling Team Trophy 341st Missile Wing, Malmstrom AFB, Mont.
Best ICBM Field Maintenance Squadron Trophy 341st Missile Wing, Malmstrom AFB, Mont.
Best Security Forces Tactics Trophy 5th Bomb Wing, Minot AFB, N.D.
Best Security Forces Firing Trophy 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Wyo.
Best Security Forces Endurance Trophy 341st Missile Wing, Malmstrom AFB, Mont.
Bartsch Trophy for Best Electronic Counter Measures 2nd Operations Support Squadron, Barksdale AFB, La.
Tibbets Trophy for Best B-2 Operations Squadron 13th Bomb Squadron, Whiteman AFB, Mo.
Linebacker Trophy for the Best B-52 Operations Squadron 2nd Operations Support Squadron, Barksdale AFB, La.
McMahon Trophy for Best ICBM Weapons System Crew 741st Missile Squadron, Minot AFB, N.D.
Best M203 Shooter Senior Airman James Doan, 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
Best M240 Team Senior Airman Dustin Taylor and Staff Sgt. Jeffery Tuckey, 341st Missile Wing, Malmstrom AFB, Mont.
Best M9/M4 Shooters 1st place - Senior Airman Johnathan Byron, 28th Bomb Wing, Ellsworth AFB, S.D.
2nd place - Airman 1st Class Warren Smith, 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.
3rd Place - Tech. Sgt. Christopher Camara, 509th Bomb Wing, Whiteman AFB, Mo.


Participants included Air Force Global Strike Command's six wings plus units from Air Combat Command, Air Force Reserve Command and the Air National Guard.